עבודת צל

הרעיונות המקוריים של עבודת הצל של הנפש שלנו מגיעה מהפסיכולוגיה היונגיאנית. הצל מורכב מהיבטים של המוח שלנו שאנחנו לא מסוגלים או לא מוכנים להכיר ולקבל.

חוסר היכולת הזו להכיר ולהודות בתכונות הללו נותנת להם כוח רב יותר.

בעצם, צד הצל של נפש האדם הוא תכנות מוצפן עמוק בתוך התת הכרה, שיוצר חיים ומגן עליהם כהוויתם ברגע היווצרותם אך לא תורם להמשך רווחתו של אותו אדם כשהחיים משתנים.

יונג האמין שהבאת אור לצללים האלה עוזרת לבסוף לפזר אותם.

הסופר רוברט בליי הרחיב את רעיונותיו של יונג לגבי הצל בספרו, "ספר קטן על הצל האנושי" בספר הוא עוזר לנו לראות את מקורן של תכונות הצל שלנו.

כשהיינו ילדים, כל העולם היה פתוח בפנינו. היתה לנו גישה מלאה לנפש שלנו, והבענו זאת ללא בושה. כאשר ביטאנו את עצמנו, כילדים, המבוגרים בחיינו לא קיבלו חלק מההתנהגויות שלנו. לפעמים חלק מהלימוד שלנו את החיים היה לצפות בילדים אחרים נענשים על מעשיהם.

עונש, שיימינג, לעג, ייסורים, התעללות השפלה, בושה וכו' כל אלה אילצו אותנו לשים בתיק סגור היטב את היכולות שהבענו בילדותנו כמו שובבות, סקרנות, כעס ותסכול, יכולות נפשיות, ותפיסות פאראנורמליות.

בליי מתאר את הצל כתיק שבו אנחנו דוחסים את הגאווה שלנו, קבלה עצמית והתנהגויות מוחצנות, כדי שנוכל להפחית את הסבל שלנו בידי אחרים, וכדי להשיג את הקבלה שלהם .

בדיוק כמו יונג, בליי מציע שנמצא מקום בטוח, לפתוח את התיק הזה. להציץ עמוק לתוכו ולהביא אליו אור ומודעות.

תכונות הצל האלה קיימות בך כי פעם שירתו אותך. הֵם עזרו לך בדרך כלשהי, בשלב מסוים בחייך. הם הגנו עליך, ועזרו לך להשתלב ולהתקבל על ידי הסובבים אותך. אם הם לא עזרו לך בצורה כלשהי, הם לא היו קיימים בתוכך.

אבל, ככל שהזמנים משתנים, ככל שאנו גדלים כאנשים והנסיבות בחיינו משתנות, אותם הדחקות ששימשו אותנו פעם, עכשיו לא רק שאינן משרתות אותנו לעיתים קרובות הן פוגעות בנו.

סוגים של צללים הם : רגשות, אמונות, כישרונות , מחשבות והתנהגויות

רגשות צל : אנו נוטים לחשוב על רגשות צל כעל כעס, בושה, קנאה, תסכול, שנאה, חוסר סובלנות, השפלה,מבוכה, פחד או כל רגש "שלילי" אחר.

אבל רגשות צל יכולים להיות גם הסתגלות לצרכים של אחרים, ניסיון לרצות, שלילת רגשות מוגזמים, מועילים,יצירתיים או כל אחד מהרגשות ה"חיוביים" שבהן אתה בוחר לדכא את הצרכים שלך לטובת אי קבלת תגובה שלילית מאחרים.

 אמונות צל נפוצות כוללות: אני לא מספיק טוב, אני לא ראוי למה שאני רוצה, אני תמיד צריך לשים אחרים לפני, כל העבודה הזו תהיה לחינם, מה שאני רוצה קשה מדי להשגה, אין לי כסף, משאבים או זמן להתחייב .

כישרונות צל : ההיבט המייאש ביותר של הצל הוא הדחקה של הדברים שאתה אוהב, נהנה מהם ויש לך כישרון מולד עבורם. אלו הם הדברים, במהלך חייך שניסית לעסוק בהם ולבטא אותם, אבל נענשת או הושפלת כדי להמנע מהם.

מחשבות צל : הקולות הנשמעים בראשנו שגורמים לנו להטיל ספק במעשינו, לפקפק ביכולות שלנו, או לספר לעצמינו על חוסר ההתאמה שלנו.

התנהגויות צל :למדנו להתנהג בדרכים אוטומטיות :נכנסים ללחץ כשהבוס בסביבה,המוח נכבה בזמן מצבי לחץ, כועסים או מתוסכלים מאדם מסוים, לא משנה מה הוא אומר או עושה ואז מאשימים אותו בכל מה שקורה לנו. לצאת כל הזמן מגדרך, או לעכב את התוכניות שלך, כדי לעזור למישהו אחר כאשר הוא מבקש או דורש את תשומת לבך, לחייך ולהיות נעים עם מישהו שיש לך איתו סכסוך ולהמנע מכל עימות איתו. 

כאשר הנפש מוכנה לדבר עם הצללים האלה, כשהיא רוצה את תשומת הלב שלך , הם יציגו את עצמם, בצורה מאוד ברורה ומאוד פתאומית. ברב המקרים, אנשים רבים אינם מבינים שמה שהם חווים זה שהצללים שלהם מציגים את עצמם, מוכנים להתנקות.ֿ למעשה, נדרשת עבודה להשתחרר מדפוסי צללים כדי לזהות את הצל, מהיכן הוא הגיע, וכיצד הוא מתבטא כעת בחייך. הכל מתחיל בקבלה שהדברים השליליים שאתה מרגיש הם תכונות צללים שמקורן עמוק בתוך הנפש שלך, ומתבטאות כהשלכות על אנשים ומצבים אחרים.

אז איך נלמד לזהות ולעבוד עם הצללים שבנו באמצעות תמציות הרטט ?

בזמן שאתה עושה את העבודה הרוחנית שלך, במדיטציה, חיבור לטבע, הקשבה, חשוב להיות מוכן לבקש עזרה ממי שמכיר הכי טוב איך לעזור לך. ישנם סוגים רבים ושונים של ישויות שמתואמות לאותנטיות שלך ויכולים לעזור לנשמה שלך להדהד עם האנרגיה שלה. אלו ישויות רוחניות שונות. זה טוב לדעת שכשאתה נוגע בנשמה שלך בצורת תדר, וממשיך להגביר אותו, הקשר שלך עם הישויות יהפכו ברורות יותר. ואתה תוכל להתחיל לעבוד איתם.

הניסיונות הראשוניים שלך לעבוד איתם יכולים לבוא בצורה שאתה מבקש את עזרתם ומוכן לקבל. ככל שהעבודה שלך מתקדמת, תלמד לשמוע עצה חכמה שהם נותנים. תלמד לקבל מהם הנחיה כדי להשיג דרגות גדולות יותר של בהירות.

עבודת צל היא לא פתרון, אלא סט של מיומנויות שאתה יכול ללמוד, לבנות עליהן ולהתמקצע בהן כך שיש לך את הכלים שאתה צריך כדי להתפתח ללא הרף ,לצמוח מבחינה רוחנית ולהתקדם בחיים שלך. אלה מיומנויות שברגע שאתה מקבל אותם ומטפח אותם הם ישרתו אותך לכל החיים ואף מעבר לכך.

תמציות פטריות שגדלות כל חייהם בחושך מתחת לאדמה הן חלק מהישויות שניתן להעזר בהן .כדי להתחיל לעבוד עם חשיפת והארת הצללים שבתוכך , תוכל לקרוא עליהן בבלוג על תמציות פטריות .

בבליוגרפיה: https://www.kaedrich.com/