אומנות הפענוח של סודות הטבע

מה זה לתקשר עם צמחים ? מיהו הצמח המורה שלך ? למה החיבור אליו יחולל ריפוי עמוק ומשמעותי . איך זה לא קשור למדע ולמערכות הרציונליות ? ולמה דווקא עכשיו בעידן הטלת הספק במערכות הקיימות מפציעות ומתעוררות התורות הקדומות , המסורתיות והאינטואיטיביות. שיטות שהרפואה הקונבנציונאלית ניסתה לדכא ולהוציא מהחוק עד כמעט הכחדתם . בתור מי שבקיאה בשפה הזאת חשוב לי להעביר אותה הלאה כדי שתתבסס ותשתרש במקומה הראוי עם כל העומקים והלוגיקה המהותית שלה .

בתקופתינו כשהרוחניות מחבקת שוב את הטבע כתופעה אנרגתית חיה ומשמעותית גדל הצורך של המתבונן והתובנות שלו ככאלה שמשחזרים את המיסתורין של הטבע מידי בוראו. השלם בטבע גדול מסך חלקיו וכל נסיונות הרפואה המערבית לבודד, לחלק להפריד למולקולות, קואנזימים, קופקטורים נוטריינטים וכאלה.. אין לו שום דבר משותף עם החוויה הישירה שלנו עם הצמח והחלק שחסר בריפוי הוא החיבור הבלתי אמצעי איתו..

פרצלזוס הרופא המקורי , ניסח שלוש עקרונות חשובים לריפוי : תורת ההתכתבות , תורת החתימה ועיקרון הדומים. תורת ההתכתבות היא הבנה שרעיון ארכיטיפי מתבטא בצורות רבות ושונות בעולם המציאות וקיים קשר בעל מהות מתאימה בין צמחים ומחלות. הרופא לדעתו חייב לראות כיצד החיצוני והפנימי הם למעשה אחד ולדברים דומים יש מהות דומה , החיבור בינהם באמצעות סימנים וחתימות היא קסם שאינו מבוסס על קשר לינארי, סיבה ותוצאה, אלא על אינטואיציה וחיבור בלבד . החיבור בין האנטומיה של המחלה עם הכרת מהות הצמחים תהפוך את הריפוי לברור יותר.

הרפואה האיורוודית שפירושה ״ידע החיים ״ מבוססת על הידע של הרישים (הרואים ) הקדמונים שראו באדם מיקרוקוסמוס המכיל בתוכו את ממלכת היסודות, המינרלים, הצמחים והחיות. התודעה קיימת בכל צורות החיים ״כמו במקרוקוסמוס כך במיקרוקוסמוס״, ״ כמו למעלה כך למטה״. כוח החיים נקרא פראנה או וואיו (רוח) כלומר ההיבט הלא חומרי הדינמי של החיים הוא שמניע אותם וגורם להם לתפקד.

ד״ר פראולי ודר לאד האיורוודים טוענים שכאשר אנחנו משתמשים בצמחי מרפא , האנרגיה שלנו מתמזגת עם האנרגיה שלהם ונוכחותם מגדילה ומעצימה את כוח החיים ומייצרת חוויה מעבר לגבולות עצמינו .

ההרבליסט הידוע מתיו ווד מחפש בצמחים ארכיטיפים ,דפוסים ומהות שתואמת את אלו בבני האדם. מין חתימה אנרגתית שנראית כמו מה שהוא אמור לרפא. ״דומה בדומה ירפא ״ בהומאופתיה הקלאסית יש דימיון במשמעות זו ב ״ מה שגורם למחלה הוא זה שירפא אותה ״.

מתיו ווד הוא הוגה דעות מוביל בצמחי מרפא מערביים , שמשלב את כל שיטות הרפואה המסורתיות להבנה מעמיקה של איכויות הריפוי של צמחים. הוא יצר גישה חדשה למערכת האנרגתית האבודה ושפה חדשה כסולל דרך להרבליסט אינטואיטיבי ורוחני של העתיד.

מתיו וווד אומר שאנחנו לא רגילים לחשוב על צמחים כמורים, כאישיות, ככאלה שניתן להכנס איתם לקשר אישי, קשה לחשוב עליהם כיישות אינדיבידואלית עם תכונות מיוחדות. ייצור אינטליגנטי. אך הלמידה העמוקה ביותר מצמח ואיכויות הריפוי הרב מימדיות שלו מגיעה מתקשורת ממשית איתו כשווה ערך, בכל רמות ההוויה שלו , הפיסיות , והרוחניות.

רודולף שטיינר מיסד האנתרופוסופיה הבין את עולם הטבע וינק את המהות האנרגתית של הצמחים גם מעולמו ותורתו של גתה (לאחר שערך מדעית את יצירותיו). הגישה הגתית (של גתה) ״המטמורפוזה של הצמחים ״, מחייבת את הצורך של אינטואיצית האדם להתפתח היטב כדי לתקשר ולהבין את הצמחים ואיכויות הריפוי שלהם.

שטיינר מרבה בחינוך של איך לעשות את הקשר באמצעות תפיסה חושית, דמיון והשראה וכמובן אינטואיציה.

הרוקח בן צ׳ארלס האריס יצר שפה של ״דוקטורינת החתימה״ במקום שינון מייגע וחסר מהות של השימושים של כל צמח, תורת החתימות שלו מאפשרת חיבור עם יכולות הריפוי של צמח באמצעות אסוציציות סמליות.

בישראל ההומאופתית מיכל יקיר יצרה בעזרת הומאופתים מקומיים מערכת מובנית של האיכויות הפיסיות הרגשיות המנטאליות והרוחניות של כל הצמחים בקשר עם הפילוסופיה היונגיאנית להתפתחות האדם בהקבלה להתפתחות הצמחים והארכיטיפים הדומים. בטבלת הצמחים ההומאופתית מתגלה הסדר המופלא שבבריאה.

שפת הטבע וסודות הריפוי הם עמוקים , מיסתוריים אך ניתנים ללימוד והבנה, יש קשר אינטואיטיבי בין מהות, ארכיטיפים וסמליות שמוצגת בצורה חיצונית ופנימית בכל אדם וכל צמח או חומר בטבע. כדי להבין ולחבר בינהם ולהנחיל ריפוי עמוק צריך להתחבר ולהבין את אומנות הפיענוח של סודות הטבע.